Kiszivárgott a dátum, ekkor döntenek Von der Leyen sorsáról – Magyarország szerepe is előkerült
Aggódhat az Európai Bizottság elnöke.
Nem. Egy farkasnak nem kell remegve átlépnie a magyar országhatárt. Egy farkasnak MINDENHOL remegnie kell.
„Nem, nem hungarikum a farkaskilövés...
(Ezen írásom hosszabb, részletesebb változata olvasható a kommentek közé linkelt Erdő-Mező cikkben)
Sokat gondolkodtam, hogy írjak-e bármit is a jeladós farkas egyébként valóban botrányos lelövéséről, vagy inkább ne nyúljak bele a darázsfészekbe, úgyis mélyen át van itatva a téma érzelmekkel. Nyilván érthető módon, hiszen nemcsak egy átlagos vadállat pusztult el méltatlanul a napokban, hanem egy valódi celeb, akit egy ország figyelt, akit egy ország megszeretett és magáénak érzett. Ugyanakkor látom, hogy nemcsak érzelmekkel, de már politikával is átitatódott ez a történet, ami egyfajta Magyarország-utálatban, Magyarország-bírálatban csúcsosodik ki. Emellett pedig nehéz volt elmennem...
NEM! EZ NEM MAGYAR SAJÁTOSSÁG!
Nem. Egy farkasnak nem kell remegve átlépnie a magyar országhatárt. Egy farkasnak MINDENHOL remegnie kell, hiszen mindenhol vannak, akik veszélyként tekintenek rá, és ezért tesznek is a jelenléte ellen. Azért, mert konfliktusos faj. (Erről a linkelt Erdő-Mező cikkben valamivel bővebben is írok) Meg persze azért is, mert néha tényleg túl van misztifikálva a »gonosz ordas«, bár ezt nem merném kijelenteni egy gazdának, akinek már komoly károkat okozott a farkas, de annak a kutyatulajdonosnak sem, akinek négylábú társa a ragadozók áldozata lett. Vagy Ursula von der Leyennek, akinek 30 éves Dolly nevű póniját ölte meg nemrég a farkas, amire kilövési engedélyt is kiadtak. Ettől függetlenül én tényleg csodálom a fajt, és innen, Budapest agglomerációjából még örülök is a zempléni jelenlétének. Mert innen könnyű örülni.
De nézzük, hogy az elmúlt években honnan jött még hasonló hír. És ez csak a cikk, olyan esetekről, ami kiderült, illetve amit két konkrét ország esetében találtan 10 perces Google kutatással. (Bezzegromániára rá sem mertem keresni.)
2012 – Németország
Mondom, NÉMETORSZÁG. A nyugati Westerwald-hegyi régióban 123 év után észleltek először farkast. Aztán néhány héttel később egy szombaton lelőve találták meg. A helyi vadászszövetség 1000 eurós díjat ajánlott fel az elkövető megtalálása érdekében.
2018 – Németország
Ez újabb történet 2018-ból, a helyszín szintén Németország. Lelőttek egy farkast, amit aztán a hasánál fogva betonhoz kötöttek, és a tóba dobtak. Az állat egyéves volt Szászországban, és a helyi farkasvédők szintén komoly jutalmat ajánlottak fel a nyomravezetőnek. A cikkben egyébként a "Wolves in Saxony" vadvédelmi csoport úgy nyilatkozik, hogy 2009 óta 8, ismétlem NYOLC illegális farkaskilövésről szereztek tudomást a konkrét esetig.
Svájc – 2014
Ugyan nem konkrétan farkaskilövés, de terv arra vonatkozóan, hogy az állományszabályozás érdekében a farkaskölyköket is ki lehessen lőni. Erről a svájci kormány konzultációt is indított akkoriban, végül úgy tudom, a lazítás nem ment át egy népszavazáson.
Svájc – 2017
"Az ügyészség egy személy ellen nyomoz, aki az elmúlt napokban egy farkast és számos más állatot mérgezett meg Fribourg kantonban". A nőstény farkast pénteken találták meg Jaun településen. A swissinfo.ch oldal egyébként hozzáteszi: a farkasok az eset előtti évben 389 juhot, kecskét és egyéb haszonállatot öltek meg.
Nyilván rengeteg hasonló példa van még, ez tényleg 10 perces, két országra irányuló keresés eredménye. A lényeg, hogy az eset nem magyar sajátosság. A farkasok a világ minden táján erős érzelmeket váltanak ki. Nemcsak Magyarországon, de akár Svájcban vagy Németországban, az USA területén vagy a Skandináv országokban egyaránt. A »mintaállamokban« is.
Szeretem a hazámat, és büszke vagyok arra, hogy magyarnak születtem. Úgy tervezem, hogy ezért az országért fogok dolgozni egész életemben – itthon.”
A szerző agrárújságíró
A nyitókép illusztráció: Szürke farkas (Canis lupus) a Moritzburgi Vadasparkban, a szászországi Moritzburg közelében 2018. december 4-én. Németországban jelenleg 73 vadon élő farkasfalkát és 29 farkaspárt tartanak nyilván.MTI/EPA/Filip Singer